A 2012-es ZNO feladat sor magyarul ukrán szótárral.
A 2013-es ZNO feladat sor magyarul ukrán szótárral.
A 2014-es ZNO feladat sor magyarul ukrán szótárral.
A 2015-es ZNO feladat sor magyarul ukrán szótárral.
A 2016-es ZNO feladat sor magyarul ukrán szótárral.
A 2017-es ZNO feladat sor magyarul ukrán szótárral.
A 2018-es ZNO feladat sor magyarul ukrán szótárral.
A 2019-es ZNO feladat sor magyarul ukrán szótárral.
A függvény egyértelmű hozzárendelés, tehát az x argumentum minden értékéhez csak egy függő y érték tartozik. A függő változó értékét a függvény helyettesítési értékének nevezzük és f(x) –szel jelöljük. A függő változó (y) összes értékének halmaza a függvény értékkészlete. Jelölése E ( f ) vagy E (y ).
Meghatározás. Az argumentum azon értékét, amelynél a függvényérték nulla, a függvény zérushelyének nevezzük.
Meghatározás. Azt az intervallumát, amelyen a függvényérték előjele nem változik, állandó előjelű intervallumnak nevezzük.
Meghatározás. Az f függvény növekvő egy adott intervallumon, ha bármely, az adott intervallumhoz tartozó x1 és x2 esetében x1 > x2 argumentum értékekre igaz az f(x1) > f(x2) egyenlőtlenség.
Meghatározás. Az f függvény csökkenő egy adott intervallumon, ha bármely, az adott intervallumhoz tartozó x1 és x2 esetében x1 > x2 argumentum értékekre igaz az f(x1) < f(x2) egyenlőtlenség.
Gyakran használjuk az alábbi meghatározást is.
Meghatározás. A függvény növekvő egy adott intervallumon, ha bármely, az adott intervallumhoz tartozó argumentum értékekre teljesül, hogy nagyobb argumentumhoz nagyobb függvényérték tartozik.
Meghatározás. A függvény csökkenő egy adott intervallum on, ha bármely, az adott intervallumhoz tartozó argumentum értékekre teljesül, hogy nagyobb argumentumnak kisebb függvényérték felel meg.
Az y = k f (x) függvény grafikonját, ahol k > 0 megkapjuk, ha az y = f (x) függvény minden pontjának az ordinátáját k - szorosára növeljük. (A k - szoros nyújtással az y tengely mentén (az x tengelytől), ha k > 1, és 1k - szoros zsugorítással az y tengely menten (az x tengelyhez), ha 0 < k < 1.)
Az y = ax2 függvény grafikonja parabola. Ha a> 0, akkor a parabola szárai felfelé mutatnak, ha a <0, akkor pedig lefelé.
Az y = f (x) + b megkapható az y =f(x) függvény grafikonjából párhuzamos eltolással az y tengely mentén b egységgel felfelé, ha b > 0 és lefelé, ha b < 0.
Az y = f (x + a) megkapható az y = f (x) függvény grafikonjából párhuzamos eltolással az x tengely mentén a egységgel balra, ha a > 0 és jobbra, ha a < 0.
Az у = k (х + a)2+ b, k≠0 függvény grafikonja parabola, mégpedig olyan, mint az у = kх2 függvényé, a csúcsa pedig a (-a; b) koordinátájú pont.
Az y = ax2 + bx + c képlettel megadott függvényt, ahol a, b és c valós szám, x az argumentum, a ≠ 0, másodfokú függvénynek nevezzük.
A másodfokú függvényt az alábbi algoritmussal lehet ábrázolni:
Az y = ax2 + bx + c parabola elhelyezkedése a koordinátarendszerben.